Мюсюлманин направил параклис, след като жена му прогледнала
Ангел войвода гради манастир
Араповската света обител вдигната край древен извор
Д-р Божидар Димитров
В средата на XIX в., когато пламнала борбата за независима българска църква, голяма част от манастирите около Пловдив и Асеновград се оказали под юрисдикцията на Вселенската патриаршия. За да се противопоставят на грецизиращата политика на патриаршията, българските църковни общини в Горнотракийската равнина решили да изградят манастир край старинен извор до село Арапово (дн. Златовръх).
Събрани били значителни за времето си средства и в началото на 1856 г. строителството започнало. За главен майстор бил поканен известният строител Стою от родопското село Югово.
Манастирската църква "Св. Неделя" била завършена в 1859 г. Тя е от светогорски (атонски) кръстокуполен тип с един купол и три конхи. Изградена е от добре оформени квадри. Страничните входове са оформени с балдахинови портици и кобилични фронтони. Заедно с детелинообразните прозорци те разчупват и обогатяват фасадата на храма. Манастирските сгради са обграждали отвсякъде двора. Корпусите от север и изток са разрушени при голямото земетресение в Тракия през 1929 г. и за съжаление до днес не са възстановени.
В центъра на манастирския двор е построена красива жилищно-отбранителна кула. Легенда твърди, че средствата за нея дал прославеният местен хайдутин Ангел войвода.
Над извора, на 20 м извън стените на манастира, бил издигнат малък параклис. Отново легенда твърди, че средствата за него дал богат местен мюсюлманин, чиято съпруга била сляпа и прогледнала, след като си измила очите с вода от християнското светилище.
Църквата била изписана, както личи от един надпис на живописта, от чирпанския художник Георги Данчов през 1864 г. В началото на 70-те години Георги ще стане близък сподвижник на Васил Левски. През 1864 г. живописецът е бил само на 18 години и неумелата ръка си личи по непропорционалните фигури на светците. Живописта спокойно може да се отнесе към т.нар. наивен стил. Това, което впечатлява, е силният патриотичен заряд
Традиционните сцени в значителна степен са изменени от пространни цикли от живота и деянията на български светци. Тук виждаме и цикъл за св. Петка Параскева, и дълъг разказ по житието на св. Иван Рилски. В него централно място заема срещата му с българския цар Петър, предложил му злато, за да си построи манастир. Светецът, както е известно, отказал и заявил на царя да похарчи златото за войската, за да може тя да пази добре България.
Друг цикъл с десет сцени е посветен на дейността на българските просветители св. св. Кирил и Методий. Сцени от живота на светите братя, покровители на Европа, са изписани и в параклиса над извора в 1870 г. От тях особено любопитни са "Св. Методий кръщава св. цар Борис" и "Св. Кирил проповядва сред народа". На южната и западната страна на манастирската църква са изписани българските патриарси (Евтимий Търновски, Йоаким Търновски, Теофилакт Български и др.) и българските светци Иван Рилски, Иларион Мъгленски, Онуфри Габровски и други.
в ст / With Me : Abdurrahman
Още за Араповския манастир “Св. Неделя” ТУК.
Няма коментари:
Публикуване на коментар